رپورتاژ

ژیپس چیست؟

ژیپس کانی رایج و تجاری سولفات کلسیم است که فرمول شیمیایی  ۲ H2O، CaSO4  که سولفات کلسیم آب دار نیز نامیده می شود در ساختمان داخلی ژیپس، هر یون گوگرد به صورت یک تترا هدر از اکسیژن پوشیده شده و هر یون با هشت اکسیژن احاطه شده است. از نظر پتروگرافی، ژیپس دارای برجستگی پائین و بیرفرنژانس ضعیف می باشد. ژیپس در سطح زمین پایدار است. بنابراین میتواند در سطح زمین رخنمون داشته باشد.

اگر ژیپس کاملا خالص باشد بی رنگ یا سفید مانند دیوار پیش ساخته است اما به علت میل ترکیبی شدیدی که دارد، معمولا به طور خالص یافت نمی شود بلکه بیشتر به صورت ترکیب با کربن، اکسیدهای آهن، آهک، سیلیس و خاک رس یافت می شود. وجود زغال آن را خاکستری، هیدروکسید آن را زرد روشن، FeO آن را کبود چرک  و Fe2O3 آن را به رنگ قرمز در می آورد.

استخراج سنگ گچ

سنگ گچ به صورت تجاری در فروش دیوار گچی ، هم از معادن روباز وهم از معادن زیرزمینی نزدیک به سطح زمین استخراج می گردد. درایران به دلیل ذخایر بالای گچ، قیمت پایین سنگ گچ و هزینه های بالای استخراج زیرزمینی، استخراج بیشتر به صورت روباز انجام می گیرد. لذا دراین اینجا به طور مختصر نحوه ی استخراج سنگ گچ در معادن روباز بررسی می گردد. استخراج روباز معمولا به صورت پلکانی انجام می گیرد. که ارتفاع متوسط پله ها بین ۳ تا ۹ متر می باشد. مراحل این فرآیند به شرح ذیل صورت می گیرد:

برای دسترسی به لایه های سنگ گچی که معمولا در ارتفاع حدود ۳۰ تا ۳۰۰ متری سطح زمین قرار دارند، ابتدا باید جاده ی دسترسی، توسط ماشن آلات معدنی (شامل بولدوزر، بیل هیدرولیکی، لودر و…) و گاها در بسترهای سنگی و سخت حفاری و آتش باری، احداث و بر روی لایه ی سنگ گچ که در دیوارهای پیش ساخته ضد آب استفاده می شود مستقر گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن